Rady dla Rodziców



Szanowni Rodzice,
Internet to medium, bez którego nasze dzieci nie potrafią się obejść.  Zaletą Internetu jest niewątpliwie szybki i łatwy dostęp do informacji  i  komunikacja z całym światem. Jest też źródłem rozrywki dla młodych ludzi.

Minusem natomiast są niebezpieczeństwa, na które narażone jest Wasze dziecko i należą do nich m. in.: nieodpowiednie treści, cyberprzemoc, seksting, pedofilia, hejtowanie czy phishing.

Dzieci uwielbiają portale społecznościowe jak np. Facebook. Dają one możliwość zawierania znajomości oraz wyrażania swojej kreatywności. Niosą one także wiele zagrożeń jak np. znęcanie się nad innymi na odległość oraz prześladowanie w sieci. Drodzy Państwo konto na Facebooku można założyć dopiero mając 13 lat.
To my dorośli powinniśmy towarzyszyć dzieciom w ich pierwszych internetowych krokach i uczyć, że obecność w wirtualnym świecie powinna być oparta na podstawowych wartościach czyli m. in. na szacunku dla drugiego człowieka.

Szanowni Państwo, rozmawiajcie z dzieckiem o tym co robi w Internecie. Wytłumaczcie, że nie wszystko co tam znajdzie jest prawdą. Ostrzeżcie je jakie mogą być konsekwencje zachowania w sieci, powiedzcie, że nie jest anonimowe. Wytłumaczcie, że nawiązywanie kontaktów może być niebezpieczne bo trudno zweryfikować czy osoba, z którą rozmawiamy jest tym, za kogo się podaje. Możecie też wspólnie ustalić limit czasu, który może spędzać w wirtualnym świecie.

Obserwujcie dziecko i bądźcie czujnym na jego nietypowe zachowania ponieważ może to oznaczać, że ma jakieś problemy (może być np. ofiarą cyberprzemocy).

Drodzy rodzice jeżeli Wy albo wasze dziecko potrzebujecie jakiejkolwiek pomocy związanej z zagrożeniami płynącymi z korzystania z Internetu lub telefonów komórkowych to proszę dzwonić pod nr telefonu 800 100 100. Pomoc można także znaleźć na stronie helpline.org.pl i dyżurnet.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją na  temat zagrożeń 


Dziękujemy za uwagę
nauczyciele zajęć komputerowych

.......................................................................................................



.............................................................................................................

Co zrobić, by uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci?

  1. Odkrywaj Internet i funkcje komputera razem z dzieckiem. Bądź jego pierwszym przewodnikiem po świecie Internetu i usług telekomunikacyjnych.
  2. Naucz swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa Í krytycznego podejścia do treści zamieszczanych w Internecie.
  3. Rozmawiaj z dzieckiem o cyberprzemocy. Pamiętaj, że w dobie powszechnej dostępności do mobilnych urządzeń z funkcjami aparatu i kamery, zdjęcia i filmy mogą być wykorzystane przez dzieci do szykanowania rówieśników. Powiedz dziecku, że zamieszczanie takich filmów i zdjęć na stronach internetowych może wyrządzić komuś krzywdę Pamiętaj, że cyberprzemoc to również zamieszczanie przez dzieci na forach internetowych treści oczerniających rówieśników.

Zwróć dziecku uwagę, aby:

  1. Nigdy nie podawało w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska, a posługiwało się nickiem, czyli pseudonimem. Nie powinno też podawać swojego adresu domowego i numeru telefonu, ponieważ nigdy nie może mieć pewności z kim rozmawia.
  2. Nigdy nie wysyłało nieznajomym swoich zdjęć oraz zachowało szczególną ostrożność publikując swoje zdjęcia w sieci. Nigdy do końca nie wiemy, do kogo naprawdę trafią oraz w jaki sposób zostaną wykorzystane!
  3. Jeżeli wiadomość, którą otrzymało pochodzi od nieznanego nadawcy, jest wulgarna lub niepokojąca {np. jest napisana w obcym języku, zawiera dziwne znaczki), nie powinno jej otwierać ani na nią odpowiadać, tylko pokazać ją rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  4. Pamiętało, że nigdy nie ma pewności, z kim rozmawia w Internecie - ktoś, kto podaje się za rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec dziecka złe zamiary.
  5. Nie odpowiadało na spam - w ten sposób potwierdzamy tylko nadawcy nasz adres poczty elektronicznej. Spowoduje to zwiększenie ilości otrzymywanego spamu lub phishingu.
  6. Nie brało udziału w „łańcuszkach internetowych" - informacje w nich zawarte nie są prawdziwe, ponadto jesl to jeden ze sposobów uzyskiwania adresów poczty elektronicznej przez spamerów.
  7. Miało świadomość, że nasze działanie w sieci nie jest anonimowe. W większości przypadków można precyzyjnie ustalić adres IP każdego komputera.
  8. Zwracało szczególną uwagę na numery telefonów, z których przychodzą niejednoznaczne SMS-y, (np. „ktoś zostawił dla Ciebie wiadomość, aby ją odsłuchać wyślij SMS na numer...") oraz na numery, na które, zgodnie z treścią SMS-a, należy odpowiedzieć (np. 71XX, 72XX itd.), W większości przypadków odpowiadający wpada w pułapkę wysyłania kolejnych płatnych SMS-ów, co przekłada się na wysokość rachunku telefonicznego.

źródło: Rodzice.net


.....................................................................................................





.........................................................................................................................

Prezentacja na spotkanie z rodzicami  /ze stony https://www.cyfrowobezpieczni.pl/



...................................................................................................................





..............................................................................


Rodzice