Zasady bezpieczeństwa


Szkolne „Zasady Bezpieczeństwa w Internecie”

  •        W szkole z Internetu korzystamy tylko w celach edukacyjnych.

·        Nie podawaj danych osobowych swoich i innych.
·        Nikomu nie podawaj swoich haseł. Pamiętaj! Dobre hasło nie może być łatwe do odgadnięcia.
·        Nie podszywaj się za innych.
·        Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
·        Dokładnie przemyśl co udostępniasz i na co się zgadzasz w sieci.
·        Publikując treści w Internecie - Pamiętaj , by robić to z poszanowaniem godności innych ludzi.
·        Nie zamieszczaj postów lub komentarzy obrażających innych
·        Zapoznaj się z Netykietą i  zawsze jej przestrzegaj.
·        Gdy coś cię zaniepokoi, zawstydzi, gdy trafisz na niewłaściwe strony, dostaniesz podejrzanego e-maila itp. ZAWSZE ZAWIADOM RODZICÓW LUB NAUCZYCIELA!!!

opracowanie: uczniowie klas 6 SP 2 Ząbki

................................


1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom

Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła

Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie czy Gronie. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.
3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.

Warto zabezpieczeczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów. Możesz skorzystać z programów zabezpieczających, dostępnych w serwisie szybkidownload.pl.

4. Update!

To że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.


5. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci
W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą
Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.


7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz
Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czasie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.


8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci
Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości - w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary.

źrodło: http://www.komputerswiat.pl/